Bugun...‘’BÜTÜN SORUNLARI BİLİYORUZ, HEPSİNİ ÇÖZMEYE GELİYORUZ’’

DSP belediye başkan adayı Hikmet ATA Marmara Ereğlisi’nin şu an ki durumu ve Marmara Ereğlisi ile ilgili projelerini gazetemize verdiği röportajda anlattı.

facebook-paylas
Tarih: 28-03-2019 11:42

‘’BÜTÜN SORUNLARI BİLİYORUZ, HEPSİNİ ÇÖZMEYE GELİYORUZ’’

Demokratik Sol Parti belediye başkan adayı Hikmet ATA gazetemize Marmara Ereğlisi’nin güncel durumu ve göreve geldikleri takdirde gerçekleştirecekleri hizmetler ve projeleri anlattı.

“Marmara Ereğlisi 20 yıldır aza kanaat etmek durumunda bırakılıyor. Öncelikle memleketimizin, yani Marmara Ereğlisi’nin durumunu belirleyelim. Marmara Ereğlisi Tekirdağ’ın en geniş sahil şeridine sahip, İstanbul’a en yakın ve 1. Derece sit alanı bölgeleri bulunan tarihinde çok eski ve büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış kültürel açıdan en zengin ilçesi. Fakat ne yazık ki 20 yıldır aynı ismin, elinden geldiği kadarı ile yönetilmeye çalışılıyor. Elinden geldiği kadarı dedim çünkü art niyetli düşünmek, vatandaşa bunu layık görüyor demek istemiyorum. Demek ki vizyonu bu kadar ve ellinden bu geliyor.

Çünkü az önce bahsettiğim niteliklere sahip bir ilçenin potansiyelini kavrayıp değerlendirilseydi ilçemizin, esnafımızın ve vatandaşımızın konumu çok daha ileride ve refah içinde olurdu. Tekirdağ’ın en uzun sahil şeridi dedim ya, yazlık olarak kullanılan ve yıllar önce yapılmış çok sayıda site ve villa var ilçemizde. Fakat bu yazlıklarda tatil sezonunu geçirmek için gelen yazlıkçı vatandaşlarımıza belediyemizin peyzaj, gezi, piknik ve mesire alanları ya da sosyal tesis gibi hizmetleri ne yazık ki yok. Yani Allah (CC.) bize memleketin en güzelini nasip etmiş ama biz onu daha da güzelleştirmek varken kendi halinde, kendi kendine bırakmışız. Tarihi ve kültürel zenginliklerimiz halkımız için ayak bağı olarak gösterilmiş, sit alanının baş belası olduğuna inandırılmış. Oysaki bunu olağan üstü bir fırsata çevirebilirdik. Örneğin yaklaşık 8 yıl önce ilçemizde bir bazilika bulundu. Bu bazilikanın zemininde dünyanın ikinci en büyük mozaik çalışmaları bulunuyor. Bu bazilika hemen koruma altına alınarak tesisleştirilebilir ve ziyarete açılabilirdi ve bu sayede ilçemizde kültür turizmi de başlamış olurdu. Sadece bununla da kalmaz ilçemizin arka deniz diye bilinen bölgesindeki Mağaralar ve amfi tiyatro da restore edilerek ilçemiz Truva gibi Zeugma gibi tüm dünya tarafından bilinen bir tarihi merkez haline getirilebilirdi.

İlçemizde oldukça fazla eleştiriye maruz kalsa da, gelişmekte olan bir sanayi olduğu biliniyor. Kaldı ki şu anda bu sanayiyi eleştirip halkı kanser yaptığını ileri sürenlerin, bu sanayinin temellerini atanlar olduğunu da biliyoruz. Fakat maksatlı ve siyasi rant elde etmek için sanayi ile kavga etmek onun gelişmesini engellemiyor. Belediyenin kontrolü ve gözetimi altında gelişen sanayinin ilçemize faydası büyük olur. Yani bağcıyı dövmek yerine üzüm yemek gerek. Çorlu, Çerkezköy, Kapaklı, gibi ilçelerimizde kurulmuş olan sanayi merkezlerinin ilçenin kalkınmasına katkısını görüyoruz. Ereğlili vatandaşlarımız gezmek ve sosyalleşmek için, alışveriş yapmak için hatta çalışmak evine ekmek getirmek için Çorlu’ya ve Çerkezköy’e gidiyor. Biz göreve geldikten kısa bir süre sonra Çorlu ve Çerkezköy de yaşayan vatandaşlarımız gezmek ve sosyalleşmek için, alışveriş yapmak için hatta çalışmak için Marmara Ereğlisi’ne gelecek.

İlçemiz 20 yılda çok büyüdü ve nüfusu da oldukça arttı. Buna bağlı olarak okul sağlık merkezi ve öğretmen evi polis evi gibi tesisler açısından da geride kaldı. Mesela Yeniçiftlik mahallemizde neredeyse merkezdeki kadar vatandaşımız yaşıyor. Buna rağmen 2 ilkokul ve bir anaokulu var fakat lisemiz yok. Oradaki öğrenciler lise okumak için çorluya ya da şehir merkezine gelmek zorunda. Yine Sultanköy mahallemizde de lise bulunmuyor. Biz göreve gelir gelmez bu okulların inşaatını başlatacağız ve kaynaklarımız da şimdiden hazır.Son olarak halkımızın şunları da bilmesini istiyorum. Ben asla parmak sallayan insanlara had bildiren başkan olmayacağım. Kendi evlerine, iş yerlerine doğalgazın bir an önce gelmesi için belediye başkanlığı yapmayacağım. Depolarım antrepolarım olmayacak. Oteller AVM’ler benim olsun diye değil ilçemizin olsun diye çalışacağım. Kısaca kendimin ve etrafımdaki birkaç kişinin değil önce ilçemizin ve halkımızın kalkınması için çalışacağım.” Dedi.
Bu haber 329 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNDEM Haberleri

Marmmaraereğlisinde 31Mart Yerel Seçimlerinin Galibi Kim Olacak


YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI